Мета уроку: удосконалювати вміння вживати в мові іменники-синоніми, іменники-антоніми як засіб увиразнення мовлення.
Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники.
Показати їх роль в народних прислів'ях, приказках.
Розвивати в учнів мовленнєве чуття, культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту висловлювання.
Виховувати любов до рідної мови, колориту, влучності в доборі висловів.
Обладнання: ІКТ ( космонавта, космодрому, станції маршруту ),
Чарівні шлеми, орфографічні словники, зошити.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1 Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
Привітайте гостей, що до нас завітали, хочу почути, чого б ви усім побажали.
- Всім присутнім здоровя ми зичимо й добра.
- А тепер до роботи братися пора.
2 Психологічний настрой на роботу ( слайд 1)
Тема Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників
Мета уроку: удосконалювати вміння вживати в мові іменники-синоніми, іменники-антоніми як засіб увиразнення мовлення.
Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники.
Показати їх роль в народних прислів'ях, приказках.
Розвивати в учнів мовленнєве чуття, культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту висловлювання.
Виховувати любов до рідної мови, колориту, влучності в доборі висловів.
Обладнання: ІКТ ( космонавта, космодрому, станції маршруту ),
Чарівні шлеми, орфографічні словники, зошити.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1 Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
Привітайте гостей, що до нас завітали, хочу почути, чого б ви усім побажали.
- Всім присутнім здоровя ми зичимо й добра.
- А тепер до роботи братися пора.
2 Психологічний настрой на роботу ( слайд 1)
- Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу щоб ви:
Не просто слухали, а чули,
Не просто дивились, а бачили
Не просто відповідали, а міркували,
Дружно й плідно всі працювали.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми і мети уроку
1. Бесіда
- Ви любите подорожувати?
-
- що на Землю передали листа з космосу лист від місячних лунатиків.
- Давайте його прочитаємо. ( слайд 2 )
Любі Земляни!
У нас у космічному просторі трапилося лихо. Злий чаклун зробив зачарував планету Лексикологію. Та найстрашніше те що люди не можуть зрозуміти значення слів.
Допоможіть нам. Лунатики.
- Ви згодні допомогти?
- Для цього ми вирушимо в космічну подорож на Місяць. Дорогою ми з вами ознайомимося з іменниками- синонімами й антонімами які вживаються в прямому і переносному значення іменниками, та розглянемо багатозначні іменники.
І ще будемо виконувати на кожній зупинці різні цікаві завдання.
В космічну подорож вирушить екіпаж під назвою Зірковий патруль 4-Б, вірними друзями якого є уважність і кмітливість, швидкість і мислення, винахідливість і взаємоповага. Оцінюватиметься ваша праця в польоті зірочками.
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
-Як називається людина, яка здійснює політ у космічний простір? космонавт ( малюнок, слайд 3)
Ми будемо космонавтами.
- На чому подорожують в космос?
- А чи знаєте ви, як називається місце старту космічних кораблів? (космодром)
2 Каліграфічна хвилинка
А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число.
- Щоб швидше дістатися до космодрому і вирушити в подорож, виконаємо таке завдання.
Зі слова КОСМОДРОМ виписати буквосполучення з нижнім з'єднанням
(учениця біля дошки )
СМ ОМ
З середнім поєднанням
КО МО РО
З верхнім поєднанням
ОС ДР
3 Хвилинка орфографії ( слайд 4 мал. Космодром )
Слово “КОСМОДРОМ” іншомовного походження, складене з двох частин “КОСМОС” – всесвіт, “ДРОМ “– ділянка. Частина”КОСМО” за своїм значенням наближається до префікса і пишеться разом. Так утворилися нові слова: космонавт, космонавтика, космодром.
- Запишіть ці слова в зошит.
- Що означає слово “космодром”?
- Скажіть в якому з типів словників ми можемо дізнатися про значення цього слова?( Тлумачного )
Послухайте значення цього слова із тлумачного словника (Дівчинка читає ).
- Я пропоную вам скласти і записати речення з цим словом
- Які речення склали? ( 2-3 учні зачитали)
4 Визначення маршруту подорожі.
- Ось ми вже на космодромі ЗЕМЛЯ ( Слайд 4)
-
- Звідси буде проведено запуск космічної ракети .
Наш маршрут такий Земля – Галактика - Велика Ведмедиця – Мала Ведмедиця – Місяць - Земля.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
- 1. Космодром “ЗЕМЛЯ” . Вправа “Мозкова атака”
- Щоб потрапити в космічну ракету пригадаємо, що знаємо про іменник.
Що таке іменник?
Іменники можуть бути…( Назвами істот( хто?) і не істот (що?))
А які ще бувають іменники?( Власними, загальними )
Іменників змінюються за родами і числами ( Чоловічий, жіночий, середній, числа – однина, множина )
А чи знаєте ви,що половина всіх слів в нашій мові- це іменник.
Ми тепер на борту космічної ракети.
Команду дасть диктор
Увага, злітати! ( слайд 5 відео )
- І наша ракета почне мандрувати.
- Але щоб злетіти , виконайте таке завдання.
Гра “Впіймай іменник”
- Якщо почуєте іменник, піднімайте зелений квадрат.
- Слова Праця, Працювати, думка, задуманий, Батьківщина, Україна.
- Молодці! За якими ознаками ви впізнали іменники?
( звучить музика, уривок з пісні Земля в ілюмінаторі )
Ви молодці і тепер ми можемо подорожувати далі, слідуюча
2 станція Галактика ( СЛАЙД 6)
Де нам теж приготував злий Чаклун завдання
Ми повинні познайомитися з іменниками- антонімами, синонімами.
Давайте пригадаємо , що таке антоніми і синоніми?
(отримання зірочок за правильні відповіді )
Робота з підручником.( вправа 103, с.51 )
Прочитайте речення і знайдіть в кожному з них іменники-антоніми. Коментує і записує…
Записуємо в рядочок слова-антоніми з такою ж частиною мови як і сам антонім через тире.
Випишіть іменники – антоніми парами, (наприклад зима – літо, мати- мачуха, Батьківщина – чужина.)
- Дітки, який висновок ми можемо зробити про роль антонімів в реченнях, прислів'ях? ( Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку, або загострити увагу на чомусь особливому, яскравіше виражають протилежні явища. )
- А тепер звірте свій висновок з підручником ( читання мовчки)
- То чи співпали ваші припущення?( так)
Фізкультхвилинка ( слайд 7 )
До місяця шлях дуже важкий,
Стоп! Виходьте з корабля
Шлях нерівний, рви та ями
Вже втомились ви і я
Починаєм біг на місці,
Фініш метрів через 200.
Ось ми руки розвели
І до сонця підвели.
Нахилилися, прогнулись
Сіли, встали, посміхнулись
Щоб поніс нас у політ-
В космос чудо зореліт.
Крім антонімів, що ще впливає на виразність мовлення?(Синоніми)
Пригадаймо, що таке синоніми?( Це слова однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням
Наприклад Іти, плентатись, шкандибати, повзти.
Спробуйте дібрати синонімічний ряд до слова дорога
(шлях, стежка,траса, шосе, путівець )
Молодці! Подорожуємо далі
3 Наступна станція Велика Ведмедиця СЛАЙД 8)
Розповідь вчителя
- Це сузір’я ми можемо спостерігати на нічному небі. Докладніше ви дізнаєтесь на уроках природознавства, астрономії в старших класах.
Самостійна робота за варіантами
Робота за вправою 104 (1 варіант)
Робота над вправою 105( 2 варіант)
Прочитайте, будь ласка, текст.
То як слова стають багатозначними? (Можна доповнювати існуючі слова новими значеннями).
- Для вираження нового змісту не обов’язково створювати нове слово. Можна доповнити існуюче слово новим значенням.
Як говориш будь обачним:
Є слова багатозначні.
Ось вам відповідь жива:
Слово лиш одне- єдине,
Значень…не одно – родина!
- Що таке багатозначні слова? Наприклад Кулькова ручка, ручка від валізи, дверна. Поле в зошиті, футбольне.
Робота з малюнками ( слайд 9 )
(Дві лисички – тварини )доберіть багатозначне (лисички- гриби)
(сонечко - на небі) (сонечко - комаха) (коса - дівчини) (коса - знаряддя праці)
Складіть речення з однією парою багатозначних слів. Запишіть.
( перевірка, зачитайте)
В якому новому значення вживаються тепер слова ( малюнки )
в автомобілі двірник – людина, яка прибирає;
сумка, портфель дипломат – працівник посольства;
комп'ютерний диск – автомобільний
музичний тварина миша – комп'ютерна
Закріплення та систематизація знань
4 Зупинка Мала Ведмедиця
Наш зореліт тримає напрямок вперед.
Що нас очікує?
Індивідуальна робота на картках ( роздати завдання 5 учням )
Робота над вправою 106.
Прочитайте. Визначте, що це – текст чи окремі речення. Чому? (Тому що текст – це декілька речень, поєднаних між собою спільною думкою).
Що це за чорне золото, яке добувають у Донбасі? (вугілля). А ще чорним золотом називають нафту.
А що то за біле золото, яке вирощують на полях Середньої Азії? (бавовна). А тепер, будь ласка, усно проаналізуйте слово "шахта" в такій послідовності
Вправа “ Мікрофон ”
Аналізоване слово (шахтах)
Частина мови (іменник)
Власна чи загальна назва (загальна)
Назва істоти чи неістоти (неістота)
В якому значенні вжито – в прямому чи в переносному (в прямому)
Рід (жіночий)
Число (множина)
На яке питання відповідає (де?)
Яким є членом речення, головним чи другорядним (другорядним)
Корекція та поглиблення знань учнів
5. Зупинка Місяць ( слайд 10)
Підсумок уроку Ви, молодці! Розвіяли чари всі Злого Чаклуна. Вам вдячні місячні лунатики за допомогу
Рефлексія ( слайд 11)
На уроці мені сподобалось…
Я найбільше запам’ятав ( ла )….
Я відчуваю деякі труднощі…
( слайд Лунтік 12)
Домашнє завдання ( слайд 13)
С.51, правило, вправа 107( написати твір – враження про нашу мандрівку)
Бажаю успіхів!
Дякую за урок!
Немає коментарів:
Дописати коментар